Що таке психотравма та її вплив на якість життя людини

Дослідження показали, що у багатьох людей такі симптоми згодом проходять самі собою та люди одужують.

 

Але в інших людей симптоми не зменшуються, і згодом їм ставлять діагноз ПТСР (Посттравматичний стресовий розлад). Тому на ПТСР можна подивитися як на те, що перешкоджає щасливому, успішному гармонійному життю. Наша спільна робота - це зрозуміти, що саме стоїть на шляху і змінити це - щоб ви могли оговтатися від травматичної події, покращити своє життя, з легкістю досягати успіхів.

 

ОЗНАКИ ТА СИМПТОМИ ПСИХОТРАВМИ (ПТСР)

 

Існує 4 види симптомів:

 

  • Перший вид - це ті симптоми, через які людина тим чи іншим чином заново переживає травматичну подію. Це можуть бути нічні кошмари; флешбеки; відчуття, що ти наново переживаєш пережите; спогади, що несподівано виникають у свідомості, при спогаді минулого або виникає навіть просто нізвідки. Це нормально відчувати подібні симптоми, якщо враховувати, що людина пережила таку важку подію. Ви можете сказати мені, які з цих симптомів відчували ви?
  • Другий вид симптомів відноситься до рівня збудження організму. Коли людина думає про те, що сталося, у неї відбуваються сильні емоційні та фізичні реакції. Також можуть виникати проблеми із засинанням або сном, дратівливість, напади гніву, проблеми з концентрацією, посилені реакції на переляк (напр. підстрибування від переляку, коли ззаду хтось підходить), або людина може весь час бути на сторожі або обертатися навіть коли вона не перебуває у небезпеці. Які із цих симптомів є у вас?
  • Третій вид симптомів охоплює настрій і те, як змінюється погляд людини на світ унаслідок травматичної події. Ви можете помітити, що часто у вас виникає поганий настрій, і у вас часто виникають такі емоції як вина, сором, гнів, страх і смуток. Іноді люди втрачають інтерес до свого хобі, їм важко відчувати позитивні емоції і вони почуваються відрізаними від зовнішнього світу. Що стосується думок, людина може помітити, що вона почала дивитися на себе, інших і світ в цілому в негативному світлі, можливо навіть в надто негативному. Після травмуючої події, багато хто звинувачує себе або інших у тому, що вони не змогли запобігти цій події. Іноді людям буває складно згадати все, що сталося під час травматичної події. А ви відчували, ніби ви оніміли і більше не відчуваєте позитивних емоцій? Які емоції найчастіше у вас виникають? Ви почуваєтесь відрізаними від інших людей? Ви ловите себе на думці про те, що ви звинувачуєте себе, або інших людей у ​​тому, що трапилося?
  • Четвертий вид симптомів – це уникнення всього, що нагадує вам про подію. Природною реакцією людини на нав'язливі спогади та сильні емоції є бажання відштовхнути їх від себе. Наприклад, можна уникати місця, людей, звуки, запахи чи телевізійні програми, що нагадують подію – навіть новини. Також можна змусити себе уникати будь-яких емоцій, пов'язаних з подією. Інші люди відчувають оніміння та відрізаність від світу, що є ще однією формою уникнення. Деякі пацієнти описують цей стан так, ніби вони спостерігають за життям, перебуваючи за склом. Які речі чи думки ви намагаєтеся уникати? Ви відчували себе онімілим чи відрізаним від своїх емоцій чи інших людей?

 

ПРИКЛАД: Жінка хоче вийти заміж, думає, вважає що хоче. Страждає від самотності. Однак при цьому створює всі можливі умови, щоб уникати стосунків із чоловіком, з яким можливо створити сім'ю. Її вибір найчастіше залучають ті, хто з якихось причин не підходять для відносин. Це можуть бути одружені або ті, хто так само уникає відносин. Жінка щиро не розуміє, чому так з нею відбувається?! Але, за цим, несвідомо стоїть страх стосунків, який призводить до уникнення та невірного вибору чоловіків.

 

ЧОМУ ТАК ВІДБУВАЄТЬСЯ?

 

  • Коли з людьми відбуваються страшні події чи такі, що її засмучують, вони зазнають природних сильних фізичних реакцій, які називаються Бий-Біжи-Завмри. Якщо говорити про реакції Бий-Біжи, то при них природним інстинктом буде готовність відбиватися або тікати від небезпеки, і з'являється відчуття, що тебе ніби вдарили в живіт або почуття, що ти втрачаєш свідомість. Однак не у всіх людей виникає така реакція. В інших людей виникає реакція Завмри. В цьому випадку тіло намагається зменшити як фізичний, так і емоційний біль. Деякі люди кажуть, що вони не відчували болю, або вони мали відчуття, що це відбувається з кимось іншим, ніби в кіно. Інші кажуть, що у них не було жодних емоцій і було відчуття, що вони не перебували у своєму тілі, або що час уповільнив свій перебіг. Всі ці 3 реакції цілком нормальна реакція організму на тяжкі події. Єдине, що поєднує всіх цих людей - це те, що ніхто з них не думає, як травматична подія може вплинути на їх світогляд та їхню життєву філософію. Насправді, у такий момент може бути важко думати в принципі.
  • Що ж заважає людям рухатися далі? Постійно озиратися назад і думати, що б я міг зробити тоді, щоб запобігти цій події. Важливо не забувати, як функціонував мозок у момент події. Чи було у вас все необхідне, щоб зробити щось інакше? Чи ви знали те, що ви знаєте зараз? Чи володіли ви тоді навичками, які ви маєте зараз?
  • Ваша реакція бий-біжи-завмри, яка виникла під час травматичної події, також може бути пов'язана з тим, що знаходилося поблизу в той момент (напр., міст може нагадувати про поїздку в Іраку). Тому, коли зараз ви зустрічаєте подібні речі, предмети та місця, для вашого організму вони стають підказкою, що потрібно включити реакцію бий-біжи-завмри. Якщо ви не уникатимете подібні деталі, тоді з часом ваша реакція пройде природним шляхом. Однак якщо ви уникаєте все те, що нагадує подію, що травмує, ваше тіло не навчиться розуміти, що ці речі і місця насправді не небезпечні.

 

ЯК ФОРМУЄТЬСЯ НАШ СВІТОГЛЯД

 

функціонувати. Ці «правила» найчастіше і формують наш світогляд: що призводить до чого, що відбувається, якщо ми чинимо добре, погано і т.д. З дитинства нас вчать, що добре відбувається з хорошими людьми, а погане з поганими. Це називається «віра у справедливість». Наприклад, батьки не будуть говорити своїм дітям: «Якщо ти зробиш щось погане, тебе можуть покарати, а може й не покарають». У міру дорослішання найчастіше люди починають розуміти, що світ не завжди так працює. Якщо з вами траплялося щось погане і ви ставили собі запитання «Чому я?», або якщо було поранено чи загинули хтось із ваших близьких і ви ставили собі питання «Чому не я?» - це і є приклади «віри у справедливий світ». Це схоже на те, як ви сприймаєте світ?

 

ЯК ЗМІНЮЄТЬСЯ СВІТОГЛЯД ПІСЛЯ ТРАВМАТИЧНОЇ ПОДІЇ ЧЕРГИ ПОДІЙ

 

Коли відбувається щось непередбачуване, яке підпадає під наш світогляд, у нас з'являється природне бажання знайти цьому логічне пояснення (навіть якщо такого немає). Люди роблять це декількома способами, і деякі з них корисно впливають на людину, інші ж не дуже. Один з таких способів, який ви, можливо, теж пробували зробити, це знайти інше пояснення події, таке яке б підходило вашому колишньому світогляду. (Це зв. асиміляція). Наприклад: людина звинувачує самого себе в тому, що вона не змогла запобігти події (або захистити близьких людей); складність із прийняттям факту, що травматична подія сталася; людина може «забути» про подію, або забути найстрашніші, найважчі моменти. Може здаватися, що змінити своє сприйняття події набагато легше, ніж змінити свій світогляд, манеру поведінки, погляди, зокрема погляди на безпеку.

Іноді замість того, щоб змінювати своє сприйняття події, людина може змінювати свої погляди, для того, щоб прийняти подію. (Це зв. примирення). Це насправді здоровий спосіб справлятися із ситуацією і це якраз є однією з цілей у нашій терапії. На жаль, деякі люди перебільшують та змінюють свої погляди настільки, що їхні нові погляди завдають їм значних проблем. (Це зв. надмірне примирення). Прикладом є така думка «Якщо ця людина не виправдала моєї довіри, значить і іншим людям я теж не повинен довіряти» або «Весь світ небезпечний».

 

Іноді травматична подія не змінює нашого світогляду. Навпаки, воно посилює наше колишнє переконання, що світ небезпечний. Тому якщо хтось виступав у ролі жертви і раніше, він уже тоді вірив, що людям не можна довіряти. І після травматичної події, віра в це лише підтвердилася та посилилася.

 

Мета психотерапії допомогти вам прийняти той факт, що травматична подія відбулася насправді, допомогти вам відчути ваші справжні емоції, пов'язані з цією подією, і допомогти вам сформувати реалістичні та правдиві погляди про подію, про себе та інших людей.

 

ПРИРОДНІ ТА ШТУЧНІ ЕМОЦІЇ

 

Після травматичної події у людини виникає два види емоцій.

 

Перший вид почуттів, це ті почуття, які природно виникають в результаті травми, і практично кожна людина їх відчуватиме: страх при небезпеці, агресія, коли хтось хоче заподіяти нам біль, і сум при втраті. Ці «природні» емоції природні – вони підуть самостійно, якщо ви їх не «підгодовуватимете».

 

Також люди роблять все можливе, щоб уникнути відчувати ці емоції. Вам важливо дозволити собі відчути їх, щоб вони пішли у природний спосіб.

 

Інші емоції, або "штучні" почуття, виникають внаслідок того, як люди розглядають чи інтерпретують подію. Якщо у вас виникають такі думки: «Я мушу…» або «Я напевно невдаха, тому що…», значить ви відчуваєте штучні емоції сорому та провини.

 

Ці почуття виникають не внаслідок події чи фактів, а внаслідок вашої особистої інтерпретації того, що сталося.

 

Чим більше ви думатимете таким чином, тим більше ви відчуватимете ці штучні почуття.

 

Однак якщо ви зміните свої думки і погляд на себе і ситуацію, тоді ви зміните свої почуття.

 

Для того, щоб впоратися з травматичною подією, ми разом на психотерапії працюватимемо над тим, щоб навчитися висловити і прийняти ваші природні емоції, і позбутися штучних емоцій.

 

ПСИХОТЕРАПІЯ ДОПОМОЖЕ ВАМ ЗМІНИТИСЯ І ПОКРАЩИТИ ВАШЕ ЖИТТЯ

Однією з цілей психотерапії є, розпізнати та змінити ваші думки; іншими словами, змінити те, як ви дивитеся на себе, своє життя, події та яке пояснення ви намагаєтеся знайти.

 

Навіть якщо ви самі не усвідомлюєте цього, але ваші погляди впливають на ваш настрій та поведінку.

 

Я допоможу вам визначити ці думки та те, як вони впливають на ваші почуття. Також я навчу вас кидати виклик своїм власним поглядам і змінювати те, в чому ви намагаєтеся переконати себе, що стоїть у вас на шляху до щастя, і те, що заважає вам рухатися далі. Ми називаємо такі проблематичні погляди «точками застрягання». Ми будемо записувати ваші проблемні погляди та думки (у міру їх визначення) і трансформуватимемо їх.

 

УНИКАННЯ

 

Дуже важливо, щоб ви не намагалися уникати. У спробі подолати травму, саме це ви й робили з того моменту, як сталася травматична подія. Це буде вашою найбільшою (і напевно найстрашнішою) перепоною на шляху до змін. Я не зможу допомогти вам відчути ваші емоції, або допомогти кинути виклик самому собі, якщо ви не приходитимете на консультації або уникатимете і не робитимете практичних завдань. Якщо ви ловите себе на думці, що вам хочеться уникати, нагадайте собі, що ви все ще боретеся з подією, через те, що ви заважали відчувати себе з самого початку, в дитинстві.

 

САМОСТІЙНА РОБОТА НАД СОБОЮ

 

У тижні 168 годин. Нерозумно очікувати, що ви зміните свої симптоми та свій особистий спосіб справлятися з травмою проходячи терапію одну чи дві години на тиждень, і при цьому нічого не роблячи решту 166 годин. Вам потрібно брати те, чого ви навчилися на сесії та практикувати це у повсякденному житті. Терапія повинна проходити у вашому житті і там, де проявляється ПТСР, а не в цій маленькій кімнатці.

 

ЯКЩО ВИ ВИРІШИЛИ ВЗЯТИ ВІДПОВІДАЛЬНІСТЬ ЗА СВОЄ ЖИТТЯ І ЗМІНИТИ ЇЇ ДО КРАЩОГО, ЗАПИШІТЬСЯ НА КОНСУЛЬТАЦІЮ ВЖЕ ЗАРАЗ

 

КОНСУЛЬТАЦІЯ ПСИХОЛОГА КИЇВ ТА ОНЛАЙН

 

Рейтинг 0.00 (0 Голоса)

Школа гейш

Все про женственность и сексуальность. Мужская психология. Секреты построения счастливых отношений.

Школа секса для мужчин и женщин

Уроки секса. Сексуальное мастерство. Оральные ласки. Развитие оргазмичности. Контроль над длительностью полового акта. Сквирт

Курсы минета

Более 40 изысканных ласк, от которых твой мужчина будет на седьмом небе. Ты станешь лучшей любовницей для него.

Чувственный эротический массаж

Тантрический эротический массаж. Обучение для мужчин, женщин, пар. Массаж лингама. Массаж йони. Так вы еще никогда друг друга не трогали!

Уверенность женщины

Проработка самоценности. Повышение самооценки и любви к себе.